Podujatia
Konvent akademických senátov alebo KAS je podujatie každoročne organizované ŠRVŠ pre študentské senátorky a študentských senátorov. Zúčastniť sa môžu najmä študentky a študenti, ktorí sú členkami a členmi fakultných či univerzitných akademických senátov. Počet zúčastnených závisí od aktuálnej situácie a rozhodnutia predstaviteľov ŠRVŠ.
Ide o najväčšie združovanie študentských senátoriek a senátorov z vysokých škôl z celého Slovenska. KAS zastrešuje prednášky, semináre či workshopy, ktoré riešia dôležité témy súvisiace s akademickým pôsobením študentiek a študentov v zmysle štúdia, študijných a inštitucionálnych podmienok, ich zapojenia do diania a riadenia orgánov akademickej samosprávy, zapojenia do iných dôležitých univerzitných či fakultných komisií či pracovných skupín, ktorých činnosť je spojená so študentkami a študentmi.
Účastníci sa stretávajú s predstaviteľmi štátnych orgánov, ministrom školstva či inými ministrami, členmi výkonnej rady SAAVŠ, nominantmi ŠRVŠ v ďalších komisiách a radách, ale aj so zahraničnými odborníkmi, študentkami a študentmi z rozličných orgánov ako ESU, SKRVŠ a pod. Môžu tak zažiť bezprostredný kontakt so spoločensky a exekutívne významnými osobnosťami, ktoré nastavujú politiky na vysokých školách. V rámci pracovných skupín sa venuje pozornosť témam ako zmysluplné zapojenie a adekvátna zapojenosť študentiek a študentov do chodu fakulty či vysokej školy, rozvíjajú svoje komunikačné a prezentačné schopnosti aktivitami, ktoré majú pre nich zároveň vedomostnú a rozvojovú hodnotu.
Cieľom KAS je každoročne aktualizovať databázu študentských senátoriek a senátorov, prehlbovať ich vedomosti o dianí v akademickej sfére vlastnej vysokej školy, ale aj celkovo na Slovensku, oboznámiť ich s aplikačnou praxou legislatívneho stavu, zhromažďovať príklady priaznivého súzvuku činiteľov na jednotlivých vysokých školách. Úlohou KAS je prinášať podnetné diskusie a zapojiť študentky a študentov do vzdelávacích a tvorivých aktivít pre upevňovanie presvedčenia o významnej pozícii vo systéme vysokoškolského vzdelávania, ako aj vybaviť ich patričným koncepčným a kompetenčným aparátom pre reflexiu a realizáciu vlastných nápadov a presadenie ideí.
Zabezpečovanie kvality vysokých škôl predstavuje pre mnohých stále oblasť, ktorá je ťažšie uchopiteľná a radšej sa jej vyhýbajú. Na vysokých školách dochádza k problémom získať študentky a študentov, ktorí by sa jej chceli venovať a prispievať tak k zlepšovaniu podmienok na ich vysokej škole. Študentky a študenti, ktorí boli na svojej vysokej škole oslovení pre vykonávanie funkcie v oblasti zabezpečovania kvality sú častokrát demotivovaní, nevedia, čo majú očakávať, ani čo sa od nich očakáva.
Keďže sa ŠRVŠ venuje agende zabezpečovania kvality venuje už dlhodobo, neustále sa snaží zisťovať aktuálny stav v tejto oblasti na vysokých školách a vytvárať aktivity, ktoré by mohli študentkám a študentom pomôcť. V roku 2024 sa konal prvý ročník podujatia orientovaného na zabezpečovanie kvality, ktoré bolo určené študentkám a študentom vysokých škôl zapojených do orgánov zabezpečovania kvality.
Cieľom podujatia je zistiť aktuálny stav na vysokých školách, poskytnúť zúčastneným študentkám a študentom väčší obzor a pochopenie témy zabezpečovania kvality a zvýšiť ich kompetencie vzhľadom na výkon v ich funkcii. Súčasťou podujatia sú praktické prednášky s užitočnými informáciami o komplexnom pohľade na zabezpečovanie kvality a interaktívne workshopy, počas ktorých študentky a študenti pracujú na konkrétnych zadaniach, ktoré potrebujú vyriešiť. Počas celého podujatia je dôraz kladený na otvorenú a voľnú diskusiu.
Ocenenia pre najlepšie študentské organizácie sú udeľované na základe komplexného hodnotiaceho procesu, zohľadňujúceho úroveň angažovanosti, dosiahnuté výsledky a sociálny vplyv projektov. Tieto organizácie budú vybrané na základe ich výnimočnej angažovanosti voči študentským komunitám, prekračujúc hranice akademickej pôdy a prispievajúc k tvorbe pozitívneho sociálneho a kultúrneho prostredia. Členmi hodnotiacej komisie sú zástupcovia Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl, Rady mládeže Slovenska, kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Študentskej rady vysokých škôl. Projekt zdôrazňuje, že mladí ľudia sú hnacou silou pozitívnych zmien. Ich nasadenie, tvorivosť a snaha nás inšpirujú a vytvárajú lepšie zajtrajšky. Študentská rada vysokých škôl je hrdá na všetkých ocenených študentov, študentky a organizácie, pričom dúfa, že ich pôsobenie bude slúžiť ako inšpirácia pre ostatných.