ISIC a doprava
V tejto sekcii nájdeš dôležité informácie k preukazom ISIC a k dopravným zľavám.
Študentský preukaz ISIC
O oblastiach, v ktorých má študent zľavy a zvýhodnenia sme si povedali v sekcii Status študenta. Mať preukaz ISIC je povinné. Získaš ho na Tvojej vysokej škole pri zápise na štúdium alebo neskôr od na to určenej osoby. Na stránkach Tvojej vysokej školy vždy hľadaj výšku poplatku za vydanie nového preukazu ISIC, ktorý je potrebné zaplatiť ešte pred nástupom na vysokú školu. Každá vysoká škola vytvára vlastné preukazy ISIC, s vlastným logom a označením študenta. Tvoj preukaz ISIC je jedinečný, nikto ho nevie zneužiť. Najmä nikomu neposkytuj číslo čipu preukazu.
Platnosť preukazu
Známka na Tvojom preukaze ISIC má platnosť vždy jeden rok, teda od septembra, keď sa zapíšeš na štúdium až do konca septembra nasledujúceho roka.
Prolongácia platnosti preukazu
Ak postupuješ do vyššieho ročníka, v informačnom systéme Tvojej vysokej školy podľa pokynov uhradíš poplatok. Prolongačnú známku si vyzdvihneš u na to určených osôb, ktoré sa líšia od vysokej školy k vysokej škole.
Prolongácia platnosti preukazu pri pokračovaní vo vyššom stupni štúdia
Ak si ukončil bakalárske štúdium, Tvoj preukaz ISIC je platný do dňa, kedy sa tak stalo. O predĺženie platnosti je potrebné požiadať pracovisko zodpovedné za administráciu preukazov ISIC na Tvojej vysokej škole, to je možné najmä v prípade, že pokračuješ na magisterské štúdium, a aj počas obdobia medzi prvým a druhým termínom konania štátnych skúšok (teda ak si neuspel v prvom termíne, alebo si sa prihlásil na druhý termín).
Doprava a zľavy z cestovného
Univerzitný preukaz ISIC môžeš používať v dopravných spoločnostiach Slovenskej autobusovej dopravy (SAD), Dopravných podnikoch (DP), Mestskej hromadnej dopravy (MHD) a Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a aj u ostatných prepravcov v rámci Slovenskej republiky. U väčšiny dopravných spoločností je možné využiť preukaz študenta ako dopravnú kartu.
Vlaková doprava
Žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov, (občania SR, občania členských krajín EÚ alebo občania s trvalým bydliskom v členskej krajine EÚ) majú nárok cestovať zadarmo vo vlakoch ZSSK. Vyžaduje sa bezplatná registrácia, a to nasledovným spôsobom: študent musí byť držiteľom bezkontaktnej čipovej karty (BČK) – ide o kartu ISIC (vydávaná vysokou školou, pričom dopravná časť sa obvykle aktivuje na termináli v škole), ďalej potrebuje na registráciu okrem tohto preukazu len preukaz totožnosti. V pokladnici ZSSK dostane na počkanie preukaz zákazníka, predloženie fotografie je dobrovoľné. Registrácia môže prebehnúť aj webovej stránke zssk.sk. Vo vlaku cestujúci predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu a bezkontaktnú čipovú kartu vydanú školou. Ak dopravná časť nie je aktivovaná alebo neobsahuje možnosť zapísania dopravnej časti, na preukázanie bezplatnej prepravy bude pre držiteľa takejto BČK vydaný preukaz pre žiaka/študenta. Na výdaj preukazu, na ktorý sa priznáva bezplatná preprava, sa uznávajú len BČK vydané školou v SR. Viac o vlakovej doprave na: https://www.zssk.sk/
Autobusová doprava
Nárok na študentské cestovné si môžeš uplatniť u väčšiny dopravcov, ak vlastníš študentskú kartu ISIC (alebo kartu vydanú dopravcom) a si denný študent vysokej školy v dennej forme štúdia, do získania VŠ vzdelania druhého stupňa resp. najneskôr do dovŕšenia 26. roku veku.
Viac o autobusovej doprave na: sadzv.sk, sadza.sk, sad-po.sk, sadtn.sk, sadds.sk, sadlc.sk, arriva.sk a pod., o autobusových linkách sa dozviete viac na: cp.hnonline.sk.
Mestská hromadná doprava
Nárok na uplatnenie zľavy majú denní študenti VŠ do dovŕšenia 26. roku veku, resp. do ukončenia druhého stupňa štúdia (Mgr./Ing., MUDr./MDDr.), keď sa preukazujú preukazom „ŠTUDENT“ vydaným dopravcom alebo platnou ISIC kartou v elektronickej podobe, vydanou v krajinách EÚ. Nárok na zľavu majú študenti vysokých škôl podľa osobitného predpisu príslušnej MHD, v dennej forme štúdia, do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, najneskôr však do 26. roku veku, študenti na vysokých školách v zahraničí, ktorých štúdium sa považuje za ekvivalent štúdia na školách zriadených v SR.
Viac o mestskej hromadnej doprave sa dočítate na stránkach jednotlivých miest, v ktorých sa nachádza Vaša vysoká škola, ako napríklad v Bratislave bratislava.sk/doprava-a-mapy/doprava, dpb.sk a pod. Linky MHD v jednotlivých mestách môžete vyhľadávať na: imhd.sk/ba/mhd, ale aj napríklad na stránke cestovných poriadkov cp.hnonline.sk/vlakbusmhdsk/spojenie.