Dňa 6.3.2021 sa uskutočnila Národná študentská konzultácia organizovaná Študentskou radou vysokých škôl. Cieľom konzultácie bolo dať možnosť sa čo najväčšiemu počtu študentov zapojiť do diskusie o pripravovaných zmenách v oblasti vysokých škôl. Konzultácií k 4 okruhom sa zúčastnili študenti z 15 verejných a súkromných vysokých škôl a celkové trvanie diskusií bolo takmer 6 hodín. Z týchto plodných diskusií vzišlo množstvo podnetov, ktoré budú slúžiť členom expertnej pracovnej skupiny na ministerstve školstva za ŠRVŠ pri ďalších diskusiách o problémoch a smerovaní vysokého školstva.
Viac ako 70 účastníkov sa na online podujatí venovalo okrem novely zákona o vysokých školách aj kvalite vysokoškolského vzdelávania a dopadom prípadných zmien na prebiehajúce procesy na vysokých školách. Účastníci boli rozdelení do pracovných skupín, v ktorých si pod vedením facilitátorov vymieňali poznatky a názory na preberané oblasti. Po pracovných skupinách nasledovala spoločná plenárna časť v rámci ktorej sa prezentovali jednotlivé závery.
Okrem rôznych podnetov prišlo medzi študentmi ku konsenzu na viacerých základných tézach, ktoré by mali byť východiskom pri príprave zmien vo vysokom školstve:
- Vysoké školstvo na Slovensku má svoje problémy, ktorých vyriešenie však nie je možné bez zapojenia akademickej obce, vysokých škôl, študentov a reprezentácií vysokých škôl do diskusií. Prístup o nás bez nás povedie k opačnému efektu a prijatiu nedomyslených zmien, ktoré nielenže neposunú kvalitu vzdelávania vpred, ale naopak, pôjde o krok späť.
- Je potrebná dôkladná identifikácia problémov, ktoré vysoké školy trápia, nie je možné iba prebrať zahraničný model riadenia a predpokladať, že bude automaticky fungovať aj v slovenskom prostredí.
- Zachovanie samosprávy vysokých škôl musí byť jasná červená čiara, ktorú ministerstvo školstva neprekročí. Ovládnutie kľúčových postov v orgánoch vysokých škôl nominantami vymeniteľného ministra školstva považujeme za ohrozenie nezávislosti akademickej pôdy.
- Pri návrhoch fungovania fakultnej samosprávy je potrebné nechať možnosť výberu vhodného modelu na vysokej škole. Aj na jednej vysokej škole sú menšie aj väčšie fakulty, každá z nich má svoje špecifiká, veľkosť, počet programov, ktoré je dôležité zohľadniť pri nastavovaní štruktúry orgánov a ich právomocí. Zákon o vysokých školách by sa nemal snažiť nastaviť jednotný systém pre všetky vysoké školy, ale nastaviť rámec, ktorý by garantoval zastupiteľské princípy a ponechal možnosť výberu modelu na vysokej škole.
- Pri príprave rozsiahlych zmien v akademickej samospráve treba taktiež citlivo pristupovať k implementácii návrhu. Je ťažké si predstaviť, že v čase, keď vysoké školy nastavujú svoje vnútorné systémy kvality, zostane čas implementovať zmeny v riadení. Je dôležité, aby zmeny boli robené postupne a neohrozili chod školy. V zahraničí sa takéto rozsiahle zmeny v akademických samosprávach pripravovali roky a následne mali vysoké školy dosť času pred účinnosťou novely.
- Veľkú pozornosť a obavy vzbudzuje protichodný prístup ministerstva školstva a akreditačnej agentúry. Kým štandardy akreditačnej agentúry hovoria o zodpovednosti vysokej školy za svoje fungovanie, návrh z dielne ministerstva skôr zamýšľa docieliť väčšiu kontrolu a obmedzenie samosprávy vysokých škôl.